Fajter

Severna Amerika

УТАЈА ПОСЛОВНА ПРАКСА: Велике компаније у пореским оазама сакриле 1.600 милијарди долара

Autor: Фајтер/Агенције од 12. 04. 2017.

Педесет највећих америчких компанија, укључујући Епл, Мајкрософт и Волмарт, сакриле су око 1.600 милијарди долара у офшор пореским оазама како би смањиле своје пореске обавезе у САД, наводи се у данас објављеној студији Оксфама .

Организација која се бори против сиромаштва, Оксфам Америка, навела је у истраживању да је износ скривеног новца за 2015. годину повећан за 200 милијарди долара у односу на претходну годину, преноси агенција Франс прес.

Извештај се позива на податке објављене у финансијским извештајима самих компанија.

Иако није противзаконито, компаније "користе скривену мрежу од 1.751 подружница у порескним оазама за склањање" својих зарада ван САД, навео је Оксфам у студији објављеној уочи годишњег заседања Међународног монетарног фонда и Светске банке у Вашингтону следеће недеље.

"Избегавање плаћања пореза је постала стандардна пословна пракса у целом свету. Компаније које изврдавају плаћање пореза, преваре Америку за приближно 135 милијарди долара ненаплаћених пореских прихода сваке године , каже виши саветник у Оксфаму Роби Силверман.

Епл је на врху ранг листе са више од 200 милијарди долара склоњених у офшор рајевима, а у стопу га прате "Фајзер лабораторије" са 193,6 милијарди долара и Мајкрософтова ИТ група са 124 милијарде долара, наводи се у извештају.

Амерички закон дозвољава компанијама да држе на офшор локацијама профите остварене у пословању у иностранству неограничено време, како би избегле порезе на добит који су међу највишима у индустријализованом свету.

Иако је корпоративна стопа пореза номинално 35 одсто на савезном нивоу, Оксфам тврди да је ових 50 компанија имало нижу ефективну стопу за готово 10 процентних поена.

Током изборне кампање, амерички председник Доналд Трамп је предложио да се пореска стопа смањи на 15 посто и да се компанијама омогући враћање готовине остављене по страни уз једнократни порез од 10 одсто.

Оксфам је искритиковао оба предлога, наводећи да би резање пореза ишло на руку профитабилним фирмама и богатим акционарима на рачун важних програма за искорењивање сиромаштва.

"Председник Трамп је обећао да ће поправити неправедан политички и привредни систем, али ће његове пореске реформе само додатно обогатити моћне корпорације на штету обичних људи и малих предузећа", сматра Роби Силверман. "Председник и лидери у Конгресу морају поново да размисле о својим реформама и да изграде порески систем који ради за свакога а не само за неколицину богатих", додао је он, преноси Франс прес.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti