Fajter

Zdravlje

КОМАРАЦ - МАГАРАЦ: Ево зашто вам доктори не преписују АНТИБИТИКЕ, иако вам се чини да су вам ПРЕКО ПОТРЕБНИ

Autor: Фајтер / doktor.rs / од 31.08.2017.

Кијате, кашљете, цури вам нос, сузе вам очи, боли вас сваки део тела и све укупно се лоше осећате? Ово вам се сигурно дешава бар неколико пута годишње

А колико вам се пута десило да у таквом стању одете код свог лекара очекујући магичне пилулице које ће све то да реше, а он вам их ипак не да?

У чему је проблем са тим антибиотицима и зашто не можете да их добијете када мислите да су Вам потребни?

За почетак, треба рећи да није свака инфекција проузрокована бактеријама. Врло су честе и вирусне инфекције на које антибиотик уопште неће деловати. Ако тада узмете антибиотик, унећете лек који вам ни мало не помаже а притом, као и сваки лек, може да има неке нежељене ефекте као што су на пример алергије, које антибиотици у односу на друге групе лекова доста често изазивају. Овде треба напоменути да инфекција коју је првобитно изазвао вирус и која је исцрпила одбрамбене снаге организма може затим да се настави бактеријском инфекцијом, што се назива суперинфекција. Овде већ антибиотик може да помогне али га никако не треба узети истог момента када осетите први симптом.

                         

Најважнији разлог зашто не треба увек када сте прехлађени на своју руку да узимате антибиотике је појава која се назива бактеријска резистенција. Да је ово глобални проблем показују и процене Светске здравствене организације (СЗО) да, ако се овакав тренд у употреби антибиотика настави, могуће је да нам већ за пар десетина година понестану антибиотици за борбу против тешких инфекција, нарочито оних насталих у болничким условима. Шта је заправо та бактеријска резистенција?

Бактерије, ма колико сићушне биле, као и сва друга жива бића поседују способност да се мењају како би преживеле у различитим условима. Тако оне развијају и разноврсне механизме да избегну, како имунске механизме човека, тако и механизме којима антибиотици заустављају њихов раст или их убијају. Оне то раде том брзином и са таквом ефикасношћу да је то заиста задивљујуће. Нажалост, за стварање нових антибиотика који це моћи да се успешно хватају у коштац са овако "интелигентним" бактеријама потребан је поприлично дуг период. Притом су ти лекови увек скупљи од претходних, а готово од момента када се синтетишу и започне њихова употреба већ се појављују и бактеријске врсте које успевају да избегну њихово дејство.

                     

Настанку бактеријске резистенције доприноси неконтролисана и честа употреба антибиотика, чак и када они заправо немају ефекта, понављана употреба истих лекова као и прерано прекидање антибиотске терапије. То значи да, иако сте добили магичне лекиће и они су деловали па се Ви већ после два дана осећате "као нови" не прекидајте терапију већ наставите онолико колико вам је Ваш лекар саветовао. Иако се Ви осећате боље, што значи да је заустављен раст бактерија и смањен њихов број и ефекти, то ипак погодује настанку резистенције.

Нашу земљу често именују као једну од оних у самом врху по употреби антибиотика. До недавно сте антибиотик по избору могли да купите у свакој апотеци, без икаквог рецепта или препоруке лекара, као било који други производ у било којој продавници. Данас то ни код нас не иде више тако лако, захваљујући строжим прописима и контроли. И то није никаква завера лекара, фармацеута и читавог здравственог система против сваког појединца баш онда када се осећа лоше и помоћ му је потребна. Штавише, то осигурава да нам у ситуацијама када смо нарочито подложни инфекцијама као што су на пример операције, опекотине, друге болести које слабе имуни систем, антибиотик који добијемо заиста и помогне.

У суштини, ствар са антибиотицима Вам је исто као и са рецимо рециклажом, мали корак за сваког од нас а велики за човечанство.

 



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti