Fajter

Porodica

БОРИЛИ БИ СЕ ПРОТИВ БЕЛЕ КУГЕ.. ДА НИЈЕ СМРДЉИВИХ ПЕЛЕНА: Жене желе да буде мајке али НЕЋЕ ДА РАЂАЈУ због - МУШКАРАЦА?

Autor: Фајтер / Курир.рс/ од 27.08.2017.

Мање од један одсто очева редовно мења пелене детету, док нешто више од седам одсто њих купа бебу, па то неретко отежава одлуку о стварању потомства.

Чак 43,5 одсто жена у Србији не намерава да затрудни у наредних пет година, а као главне кривце за то наводе мушкарце, који се не укључују довољно у одгајање и бригу о детету, показало је недавно истраживање „Култура рађања и партнерски живот у Србији“, које је спроведено на 1.560 испитаница.

Мање од један одсто очева у Србији редовно мења пелене детету, док тек нешто више од седам одсто њих купа бебу, подаци су истраживања које би могло да укаже на то шта женама, осим финансијске подршке, може помоћи да се одлуче на рађање. Изузимајући економски моменат, испитанице су као један од кључних проблема навеле традиционалну улога оца, који не учествују активно у одгајању детета.

Тако су само две активности везане за децу, извођење у шетњу и одлазак код лекара, претежно заједничке, док су све остале обавезе везане за дете, али и за домаћинство препуштене - искључиво жени.

Да су жене као родитељи оптерећеније, говори чињеница да су у првим фазама одгајања детета маме те које већину обавеза преузимају на себе, и бригу о беби и кућне послове. Положај жена знатно је отежан и њиховом бригом о осталим, углавном старијим члановима породице.

"Модерна жена данас у Србији, уз све образовање и каријеру коју има, није лишена ни традиционалних обавеза. Била она учитељица, радница у пољу, професорка универзитета - њу кад се врати са посла очекују спремање ручка, чишћење куће и брига о болесном члану породице. Жене су и више него оптерећене различитим обавезама, сматрају да немају довољну подршку од партнера и из тог разлога се неке теже одлучују на друго или чак на прво дете. Поред саветовалишта за труднице, јединице локалне самоуправе морају отварати и саветовалишта за парове како би се и мушкарци укључили у заједничке активности око деце и поделили обавезе. То женама умногоме омогућава одлуку о потомству",  каже министарка за демографију Славица Ђукић Дејановић и додаје да, поред финансијске помоћи државе, мора да се обаве и велики саветодавни рад и едукација.

Према њеним речима, на попису становништва из 2011. године трећина жена узраста између 30 и 33 године изјавила је да не планирају уопште потомство. На питање зашто, као први одговор навеле су неповерење у партнера, на другом месту је била сумња у помоћ породице, а затим неповерење у државу.

 

Фајтер / Курир.рс / од 27.08.2018.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti