Fajter

Društvo

СРБИ, МАЈСТОРИ КОНТРАЕФЕКТА: Више се плашимо вакцинисања него заразних болести; Параноја која је настала због ВАКЦИНЕ довела до ЕПИДЕМИЈЕ

Autor: Фајтер / Данас / од 10.11.2017.

Колико ће епидемија малих богиња у Србији трајати највише зависи од мера превенције, које подразумевању пријављивање оболелих, њихову изолацију и пре свега вакцинисање деце која до сада нису примила ММР.

Оно што је извесно јесу ризици које ово веома заразно обољење носи - низ компликација које могу завршити упалом плућа или запаљењем мозга са чак смртним исходом. У највећем ризику су невакцинисана деца, а њихов број из године у годину је све већи, због агресивне кампање антивакциналног лобија.

Поражавајућа чињеница је да у Београду, где је пријављена епидемија, у појединим, централним градским општинама трећина малишана није вакцинисана, док тај проценат на нивоу целог града нешто изнад 50 одсто. Дакле, свако друго двогодишње дете у главном граду Србије потпуно је незаштићено када је реч о епидемији малих богиња, која се најбрже шири у предшколским установама. Постоји могућност да оболе и деца која су примила вакцину, али се болест манифестује у знатно блажем облику и без компликација.

"У највећем ризику су деца која нису вакцинисана, а притом имају неко додатно обољење које може да ослаби њихов имуни систем", каже за Данас Срђа Јанковић, имунолог Универзитетске дечије клинике Тиршова. Он додаје да је за децу која из одређених здравствених разлога нису могла да приме ММР вакцину једина заштита била колективни имунизација, која је изостала.

"Нажалост, постоји страх од ММР вакцине јер се још потеже научно оповргнута теза да је ова вакцина узрочник аутизма. Такође, има људи који су убеђени да је ризик од вакцине већи него ризик од заразних болести, што није тачно", истиче Јанковић. Он додаје да је "страх од вакцине" као социолошки феномен знатно надмашио бојазан од заразних болести, што јесте посредан повод за појаву епидемије и да "вакцине спадају у најбезбеднија медицинска средства".

Епидемиолог Предраг Кон каже за Данас да ток епидемије зависи пре свега од тога да ли ће вирус ући у предшколске установе, истичући да се вероватноћа за то повећава јер је обољење већ утврђено код двоје деце тог узраста.

"Докле ће епидемија трајати зависи и од тога да ли ће се родитељи одазвати позиву за вакцинацију деце. То није питање индивидуалне заштите, већ читавог друштва, с обзиром да вирус увек погађа најосетљивије и најмлађе", истиче Кон. 

Саговорник овог листа је пре више од пола године упозоравао да ће се епидемија појавити у Србији, наводећи да је то само питање дана. Тада је у Румунији било више од 5.000 оболелих са 22 смртна исхода, али број вакцинисане деце у Србији није растао.

"Родитељи су у страху слушајући квазидокторе, а пре свега залуђени информацијама које чак и озбиљни медији преносе. Апсурдно је организовати дебате на тему да ли децу треба вакцинисати или не. Не давати таквим расправама простор у медијима, не позивати као саговорнике некомпетентне људе и едуковати родитеље. То је једини начин да се овој пошасти стане на пут", нагласио је Кон.

 



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti