Fajter

Društvo

Породица преминуле жене, којој је дата трансфузија ЗАРАЖЕНА ХИВ тражи да цео случај ИСПИТА ТУЖИЛАЦ

Autor: Фајтер / Н1 / од 12.12.2017.

Породица жене из јужнобачког округа која је заражена вирусом ХИВ-а путем трансфузије а која је након тога преминула обратила се данас јавности појашњавајући цео случај и позивајући тужиоца у Новом Саду да хитно испита све околности овог случаја и утврди да ли је било пропуста.

У саопштењу које у име породице потписује адвокат Гордана Ковачевић, појашњава се да је жена, чији идентидет није откривен, у марту оперисана од канцера панкреаса а да је након тога уследила хемиотераија на Институту за онкологију у Сремској Каменици.

Већ после првих трансфузија било је јасно да нешто озбиљно није у реду са њеном крвном сликом. Њено здравствено стање се убрзо погоршавало и то ван симптома основне болести и невезано од основне болести. Она је често добијала високе температуре, имала језу, дрхтавицу, повраћање, слабост у ногама и слично.

Додају и да је у септембру лежала у болници због ових симптома десет дана.

"О њој су се од првог дана, од прве операције у марту па до смрти бринули чланови породице, који су између осталог исту купали, хранили, скупљали њене телесне излучевине (ово се односи на супруга покојне), укључујући урин и крв"

Истичу да их је 23. октобра позвала лекарка из Новог Сада која им је рекла да је жени дата “погрешна крв” и да ће послати некога да поново изваде крв за додатну анализу што се касније и догодило.

Жена је преминула 27. октобра а узрок смрти је констатовао лекар из локалног дома здравља и рекао је да се ради о канцеру.

"Нико није вршио обдукцију, нити је породица то тражила, обзиром да у време њене смрти и сахране још нико није ни сањао о томе да она у гроб са собом осим канцера носи и вирус ХИВ-а”.

Након сахране, ћерка покојне жене одлази у Завод за трансфузију крви где јој саопштавају да је њена мајка кроз трансфузију крви заражена вирусом ХИВ-а

и дају јој писмену потврду о томе. Такође се жале да немају савремене тестове и апаратуру за тестирање крви на ХИВ. Како истичу у саопштењу, лекарке које су јој дале потврду су је упозориле да нема потребе да се ова ствар износи у новине, а да им не треба ни адвокат јер би госпођа “свакако умрла”.

"Од тренутка сазнања да је покојна жена заражена трансфузијом вирусом ХИВ-а креће потпуни пакао за целу породицу покојне, који су у потпуном шоку и страху да су и сами заражени телесним излучевинама и крви покојне", наводи се у саопштењу и додаје да је у малом месту у којем живе кренула њихова стигматизација а да их истовремено нико од надлежних никада није позвао ни да их посаветује нити да ураде тестирање о трошку државе.

Тестирање су, додаје се, платили сами и сви су негативни.

Породица ове жене пита коме, када и како да се обрате и затраже пре свега психолошку помоћ и подршку, како не би плаћали приватне психијатријске третмане, због чега су изашли у јавност са читавом причом и траже објашњење од надлежних одакле им податак да је покојна преминула од основне болести када обдукција уопште није рађена и од кога су добили податке да је лечена најсавременијим методама.

Захтевају и одговор којом, каквом и колико старом апаратуром и којим и каквим тестовима које генерације је тестирана крв коју је покојна кроз трансфузију примила, посебно да се изјасне која генерација тестова се примењује у земљама региона.

"Породица оштећене сматра да овај случај није закључен, можда јесте епидемиолошки, али није чињенично, људски, ни правно, те позива надлежног јавног тужиоца у Новом Саду да хитно испита све околности овог случаја, те уколико буде воља да се случај испита и утрди да ли је било пропуста са било чије стране, оштећена породица ће свакако сарађивати", наводи се у саопштењу.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti