Fajter

Društvo

НЕ ЛИПШИ МАГАРЧЕ.. Како ствари стоје, у пензију ћемо ићи пред крај живота - ТЕК СА 70 ГОДИНА?!

Autor: Фајтер / Ало.рс / од 15.12.2017.

Повећање старосне границе за одлазак у пензију важи и у земљама ЕУ, па је очекивано трајање радног века данас у просеку 35,4 године

Како ствари стоје, изгледа да ћемо убудуће радити буквално до пред крај живота! Јер како се повећава животни век људи, тако им држава повећава и радни век, а пошто смо очито постали дуговечнији, више ће нам и требати да догурамо до пензије, у коју ћемо ускоро моћи тек са 70 година старости.

Наиме, не тако давне 2010. године у Србији је очекивано трајање живота дама било просечно 75,5 година, а господе 70 година. Но данас статистика каже да жене у просеку поживе 78 година, а мушкарци до 73. То значи да следи и повећање старосног услова за пензију у наредним годинама, и то са садашњих 65 на 70 година.

Проста рачуница каже да пензионерског времена нећемо имати много, тек три до осам година у просеку. Но домаћи стручњаци са којима смо разговарали сматрају да све каснији одлазак у пензију није добар.

"Велико је питање хоћемо ли ми већ за десетак година имати радне снаге, односно колико ће младих људи бити у Србији и да ли ће ту настати проблем са недостатком радне снаге. У том случају, предност ће имати млади људи јер су продуктивнији од старих, јер од многих од тих људи који имају до 70 година не можете очекивати неку високу продуктивност. Лично сам присталица да се младим људима обезбеди да добију посао, а не да стари људи, који су истрошени, заузимају радна места", истиче економиста Млађен Ковачевић.

Додаје да се у том случају појављује други проблем - како обезбедити пензијски фонд.

"То је проблем у целом свет, али би свакако већи ефекат на раст бруто домаћег производа био да млади људи раде",закључује Ковачевић.

Ипак, неписано правило о повећању старосне границе за одлазак у пензију важи и у земљама Европске уније, па је очекивано трајање радног века данас у просеку 35,4 године, што је готово две године више него пре само једне деценије. Тако је сада у Шведској услов за одлазак у старосну пензију 67 година, у Италији 66, док је у већини земаља 65 година.

Иначе, према последњим статистичким подацима, у Србији је просечна старост припадница лепшег пола у односу на период пре једног века већа за 15 година, односно за 13 година код мушкараца. Изменама и допунама Закона о пензијско-инвалидском осигурању из 2014. и Србија се приближила прописима највећег броја европских земаља, укључујући и државе у окружењу. Старосне границе за оба пола у скоро свим земљама Европе уједначене су или су у процесу изједначавања. У 14 држава даме већ раде до 65 година или ће на том нивоу бити по завршетку процеса подизања. У још 14 земаља старосна граница ће бити између 66 и 68 година живота.

 



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti