Fajter

Društvo

Кад слина брине о безбедности грађана, резултат је ово - Београд други НАЈНЕСИГУРНИЈИ ГРАД у Европи!

Autor: Фајтер / Данас / од 26.12.2017.

Београд је претпоследњи на листи сигурних градова, не због насилних злочина којих нема много, већ због мита и корупције, крађа и вандализма, оцењено је Индексом квалитета живота који сваке године израђује Мерсер консултантска фирма из Велике Британије.

На листи коју је Мерсер сачинио на светском нивоу, Београд је на 138. месту по квалитету живота од укупно 231 града који су испитивани.

Без обзира да ли је реч о земљама са високом стопом криминала или земљама које су угрожене терористичким нападима или претњама, Мерсер сваке године објављује анализу која обухвата и податке о сигурности у европским градовима.

На овогодишњој листи прво место је заузео Кијев, као најнесигурнији град у Европи због цивилних побуна и односа са Русијом. У Кијеву су честе крађе, вандализам, насилни протести у којима стотине људи гине или је повређено, наводи се у образложењу.

Одмах за њим је Београд због мита, корупције, крађа и вандализама. Прати га Атина, у којој су честе наслине демонстрације, и проток миграната, а незапосленост и сиромаштво су у порасту претходних година. У групи несигурних градова су још две престонице Југоисточне Европе - Софија и Будимпешта. Бугарска престоница је на 4. месту несигурности због социјалне узнемирености која влада овим градом, како наводи Мерсер, а уједно се налази у најсиромашнијој земљи Европске уније. Будимпешта се нашла на 5 месту јер је погођена мигрантском кризом због чега су у граду чести били призор хаоса на железничким станицама и протести на улицама.

У нешто сигурнијој групи градова су Мадрид, коме се замера на протестима незадовољног становништва због мера штедње, као и Рим и Рига (Естонија) којима су заједничке опасности проституција, организовани криминал, као и узбуне због могућих терористичких напада. Букурешту и Загребу замера се корупција и ситан криминал, али већих опасности нема па се они високо котирају на поменутој листи Мерсера. Међутим и Лондон и Париз су на добрим позицијама што се тиче индекса квалитета живота, али уз ове престонице се везује велика могућност за терористички напад па стога и осећај несигурности.

Како Мерсер оцењује, сигурност појединца у граду повезана је са везама града са другим земљама, унутрашњом стабилношћу, стопом криминала и полицијским или сигурносним снагама.

Неки од највећих и најутицајнијих западноевропских градова нису се нашли на листи најсигурнијих. Угрозиле су их стопе ситног криминала и терористички напади.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti