Fajter

Društvo

БРУКА, СРАМОТА, И ОПЕТ - БРУКА! Грађани Зрењанина и даље КУПУЈУ ПИЈАЋУ ВОДУ, Влада још није откупила фабрику за пречишћавање! После 15 ГОДИНА ЧЕКАЊА градоначелник позива на СТРПЉЕЊЕ?

Autor: Фајтер / Н1 / од 05.09.2018.

Отворено писмо којим су се власници нове фабрике воде у Зрењанину обратили јавности, упозоравајући на неиспуњена обећања Владе Србије и најављујући судске процесе, зрењанински градоначелник назива непотребном нервозом. Понавља да ће држава откупити фабрику као што је и најавила. За грађане, с друге стране, то је само још једно разочарање.

Колико ће воде још протећи јавном чесмом док из оних код куће не крене давно обећана пијаћа? Зрењанинци дуго већ не верују у обећања, па их ни отворено писмо из фабрике воде не изненађује.

"Једна по мени неорганизована акција, ако се може рећи. И сасвим је логично да се заврши овако како се завршило"

"Па не знам, Скадар Бојана и ово, то ти је исто", кажу грађани с којима смо разговарали.

Иако завршена пре годину дана, нова фабрика воде стоји под кључем због, како је премијерка назвала, сулуде ситуације. Град је приватнику поверио да је изгради и њоме газдује, иако по законима Србије то није могуће. У марту се држава обавезала да ће фабрику откупити, али до данас помака нема.

"Имајући у виду размере проблема, пристали смо да продамо фабрику и испод цене коштања под условом да буде у договореном, врло кратком року. Сваким даном се трошкови гомилају, а датума решења проблема нема на видику. Нити једно обећање до сада дато грађанима, а и нама, нити један договор нису испоштовани, те смо доведени у ситуацију да наша права бранимо и остваримо пред надлежним судовима", поручују власници фабрије воде.

"Па добро.. Мислим да је ово једна пренагљена реакција Зилиа", поручује градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић.

Тим речима градоначелник реагује на отворено писмо италијанског инвеститора. Каже, договори су у току, а фабрику ће ускоро откупити. Држава или град, по којој цени, да ли новцем из буџета или кредита, још не зна.

"Тражи се модус како то да се реши, тако да директно кабинет премијеркин води целу причу. У међувремену је била замена министара финансија, пошто су они једна карика у том ланцу. Тако да је ту било мало застоја, али верујем да ће брзо да се реши", каже Јањић.

А до те карике у ланцу, чини се, случај фабрике воде још није стигао.

"Ја сам чуо за тај проблем, нисам директно укључен у то, али могу да се распитам, па да вам јавим. У Зрењанину, јел тако? Добро", наводи министар финансија Синиша Мали.

"Па то је онај осмех као реакција када више немаш простора да будеш нервозан и да се љутиш", рекао је Душан Кокот из иницијативе "Заједно за воду".

Иницијатива "Заједно за воду", која окупља невладин сектор и опозиционе странке у Зрењанину, због овог је случаја протестовала, подносила кривичне пријаве и обраћала се кабинету премијерке, али одговор нису добили.

"Ово је питање од општег интереса, од јавног интереса. Ми као грађани немамо информацију ни о чему су причали, ни када су причали, ни ко је преговарао. Не знамо апсолутно ништа", каже Кокот.

Од почетка питају само две ствари - како је дошло до тога да се фабрика гради мимо прописа и када ће грађани добити питку воду.

Колико дуго ће са јавне чесме пити воду у чију исправност такође нису сигурни, Зрењанинцима у овом тренутку не зна нико да одговори. Иако је деловало да се коначно назире решење, њиховим четрнаестогодишњим мукма са водом још није крај.

 

Фајтер / Н1 / од 05.09.2018.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti