Fajter

Crna Gora

Фридом хаус: У Црној Гори површно разумевање демократије

Autor: Фајтер/Агенције од 05.04. 2017.

Америчка организација Фридом хаус оценила је у најновијем извештају да су парламентарни избори у Црној Гори били проблематични и да су указали на "нестабилност у држави и површно разумевање изборне демократије".

Организација која се залаже за већа политичка права и грађанске слободе у извештају о Црној Гори констатује да је током гласања на прошлогодишњим парламентарним изборима "било гашења мобилних апликација" и да су власти оптужиле "српске националисте да су планирали државни удар".

Током гласања у октобру прошле године привремено је било онемогућено коришћење апликација Вибер и Вотсап, а дан уочи гласања ухапшена је група српских држављана осумњилчених за наводни покушај тероризма у Црној Гори.

У извештају се подсећа да се дугогодишњи премијер Мило Ђукановић повукао после избора, али и примећује да су "приче о његовом повратку почеле одмах након одласка са државне функције".

Такво краткорочно 'пензионисање' би представљало понављање његова претходна два повлачења из политике 2006. и 2010, пише у извештају Фридом хауса.

У извештају се констатује се "демократија у Црној Гори благо опоравила, након што је прошле године спала на најнижи ниво у последњих 10 година" и додаје да је од седам категорија које оцењује Фридом хаус, напредак остварен једино по питању корупције.

"Стање у области националне демократске владавине, изборног процеса, цивилног друштва, независних медија, локалне демократске владавине и независности правосуђа остало је непромењено", констатује се у извештају.

Збирна оцена демократског развоја Црне Горе поправила се са 3,93 на 3,99 на скали од један до седам, при чему један представља највећи, а седам најмањи степен демократског напретка. У овогодишњем извештају Црна Гора је остала у категорији полуконсолидованих демократија, као и Хрватска, Србија, Мађарска, Румунија и Бугарска. Од земаља региона Босна и Херцеговина, Македонија, Албанија и Косово налазе се у категорији "хибридних режима". Црногорски медији су и даље су у групи полуслободних, а по индексу слобода у свету Црна Гора се налази међу полуслободним земљама.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti