Fajter

Bosna i Hercegovina

НИ ТАМО, НИ ОВАМО: Случај села Сливница показује сав БЕСМИСАО РАТА; "Пола куће ми је у РС а пола у Федерацији, па ко где воли да спава"

Autor: Фајтер / Курир.рс / од 09.11.2017.

Петнаестак мештана села Сливница за своје село кажу да је свачије и ничије.

Пола овога места се налази у Републици Српској, а пола у Федерацији БиХ. Граница дели имања, али и куће. Ентитетска граница дели кућу Радована Сврдлана.

Спаваћа соба му се налази у Федерцији, а дневни боравак у РС-у. С обзиром да готово двадесет година живи на линији раграничења, у шали каже, увек је на релацији два ентитета.

"Имам кућу и у Федерацији и у РС-у. Фамилија кад дође, ко хоће да живи и спава у једном делу, ко воли РС иде на овај део, ко воли Федерацију иде лево, тако да имамо мир", шали се Радован Сврдлан.

               

Порез каже никоме не плаћа, јер не зна коме припада. Струју плаћају у Требињу, међутим у већини случајева не зна коме да се обрате јер су надлежности подељене између два ентитета.

"Мало је незгодно, јер, што оно кажу, ни тамо ни вамо. Нпр. власти - обраћаш се једним и кажу 'то је Федерација, ми то не можемо из Требиња', обратиш се другима кажу 'а то је РС'. Баш смо неутрални, нигде смо, ни на небу ни на земљи", оцењује Драгана Сврдлан.

Кућа Миће Ћуртовића дејтонском је поделом завршила у Федерацији. На питање чија би полиција дошла на увиђај, када би се нешто догодило, одговор не зна.

"Тачно не знамо, више смо привезани Требињу, јер полиција из Равног ако долази мора опет доћи преко Требиња, тако да би звали требињску полицију, а би ли они дошли или не то је друга прича", каже Ћуртовић.

Кућа у једном, а њива у другом ентитету, судбина је то која је задесила Чедомира Мариновића. Прича нам, бројни су проблеми мештана овог села које нема расвету, воду …Велики проблем им представљају и мине, које се налазе око 150 метара од кућа.

"Једино сточарски крај и нешто шуме би могли мало користити, али не можемо јер би требала једна дозвола из Равног, друга дозвола из Требиња. То је једно, а друго што је минирано до такве мере да то није могуће користити", истиче Мариновић.

У селу је пет домаћинстава, са око 15 становника, које се углавном бави пољопривредом и сточарством. У којем су ентитету, мештани кажу, сасвим им је свеједно, велику политику не воде већ свакодневну бригу за голо преживљавање.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti