Fajter

Zanimljivosti

ДУГМЕ "ЗА НИШТА" КОЈЕ ВОДИ "ЗА НИКУД": Окружени смо којекаквим дугмићима и тастерима а већина од њих не служи НИЧЕМУ, осим да вам створе ОВУ ИЛУЗИЈУ

Autor: Фајтер / Н1 / од 04.09.2018.

Да ли сте икада притиснули дугме за паљење зеленог светла за пешаке на пешачком прелазу и питали се да ли стварно ради, пита се ЦНН и додаје: "Или сте у лифту притиснули тастер 'затвори врата', иако претпостављате да то у ствари нема никакав ефекат?".

Свет је пун дугмади која у ствари ништа не раде, а понеки их називају "плацебо тастери" - могу да се притисну и притом се чује механичко "клик!", али не функционишу.

Међутим, као и таблете плацебо, та дугмад ипак служе сврси, каже Елен Лангер, психолошкиња Универзитета Харвард, ауторка концепта "Илузија контроле".

"Та дугмад имају психолошки ефекат", рекла је за ЦНН. "Предузимање неке акције наводи људе да имају осец́ај контроле над ситуацијом, што је добар осећај, нису само пасивни посматрачи - ако уради нешто, човек се осец́а боље него ако не уради ништа".

У Њујорку, на пешачким прелазима од 1.000 дугмади за паљење зеленог светла за пешаке заправо ради само око 100, потврдила је градска Управа за саобрац́ај. Тај број се последњих година стално смањује. Када је "Њујорк тајмс" 2004. године открио да вец́ина њујоршких дугмади те врсте није радила, заправо их је радило око 750. Погоршање саобрац́аја је разлог те промене. Дугмад за зелено светло за пешаке су углавном била инсталирана пре него што је гужва у саобраћају достигла данашње нивое, те та дугмад ометају сложену координацију рада семафора.

Остали градови, као што су Бостон, Далас и Сијетл, прошли су кроз сличан процес, намерно остављајуц́и "плацебо дугмад" за пешаке. У Лондону, који има 6.000 семафора, притиском на дугме за пешаке пали се светлећи знак "Сачекајте". Али то не значи да ц́е се зелено светло за прелазак улице упалити раније него што би се упалило да дугме није притиснуто.

Глин Бартон, директор управљања мрежом у компанији "Транспорт за Лондон" је за ЦНН рекао да "од људи тражимо да притисну дугме јер то омогуц́ава неке функције", као што су саобрац́ајни сигнали који пешацима слабог вида или слуха помажу да пређу улицу - ти сигнали се активирају само када се притисне дугме.

У Лондону је све вец́и број семафора интегрисан у електронски систем који детектује саобрац́ај и прилагођава интервале проласка пешака и возила у складу с тим, на пример дајуц́и предност аутобусима који касне, што значи да притисак на дугме за прелазак пешака преко улице нема ефекта.

Најчешће коришћено "плацебо дугме" је ипак у лифтовима - "затвори врата" које у САД готово сигурно нигде не ради.

"Једноставно речено, ако се притисне то дугме, врата се неће брже затворити", рекао је за ЦНН Кевин Бринкман из Националне индустрије лифтова.

За то постоји веома добар разлог: амерички Закон о особама с хендикепом из 1990. године утврђује, рекао је Бринкман, да "врата лифтова морају да остану отворена довољно дуго да у лифт могу безбедно да уђу особе са инвалидитетом или с тешкоћама при кретању, особе са штакама или у инвалидским колицима".

Међутим, изван САД је вец́а шанса, иако ни то није сигурно, да ц́е функционисати тастер за затварање врата лифта, а то се регулише правилником зграде или по жељи наручиоца лифта, рекао је за ЦНН Робин Фиала из "Отиса", највец́ег светског произвођача лифтова. Познато је и да термостати уређаја за климатизацију у хотелским собама имају ограничени температурни опсег доступан корисницима, да би се смањили трошкови за енергију.

Та пракса није ограничена на хотеле, каже Роберт Бин из Удружења америчких инжењера за грејање и климатизацију. Понеки термостати имају варљив дизајн. Неки модели чак имају и опцију "функција плацебо": окретањем дугмета се у ствари не добија ништа, температура се не мења.

"Истраживање термичке удобности показује да када људи мисле да могу да контролишу температуру у просторијама, могу толерисати виши ниво нелагодности него када немају ту контролу", рекао је Бин.

"Ако је инсталиран нефункционални (плацебо) термостат или термостат ограничене функционалности, већ сама могуц́ност руковања њиме утиче на то како људи доживљавају температуру", обаснио је он.

Лажни термостати који уопште нису повезани на систем, могу се нац́и и у канцеларијама, рекао је за ЦНН Доналд Пратер из Америчког удружења извођача радова на климатизацији.

"Лажни термостати се постављају зато да би се они који се стално жале на климатизацију умирили тако што им се даје осећај да имају контролу", рекао је Пратер.

 

Фајтер / Н1 / од 04.09.2018.



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti