Fajter

Hrvatska

Хрватску и Словенију посвађала европска уредба о контроли границе

Autor: Фајтер/Агенције од 21. 04. 2017.

Примена европске уредбе о системској контроли спољних граница ЕУ прети  да погорша, ионако већ веома лоше односе Хрватске и Словеније.  

Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић писала је званичнима ЕУ захтевајући проналажење хитног решења вишесатних чекања на граничним прелазима између Хрватске и Словеније током протеклих ускршњих празника. Она је оценила да је ситуација доведена до апсурда и да су грађани Хрватске у ЕУ улазили лакше и брже пре него што је земља постала чланица Уније.

Тим поводом се огласио и премијер Андреј Пленковић, који је на седници владе најавио да ће Хрватска искористити, како је рекао, сва могућа средства како би решила проблем гужви на граничним прелазима и поручио да је строга примена европске уредбе о системској контроли граница за Хрватску "неодржива".

Словеначки министар спољних послова Карл Ерјавец, међутим, каже да је зачуђен неким наводима из писма Колинде Грабар-Китаровић званичницима ЕУ, која је кривицу за застоје на граничним прелазима између Словеније и Хрватске приписала Словенији.

"Одлучно одбацујем сваку кривицу Словеније за застоје на граници, Словенија само испуњава шенгенску уредбу", казао је словеначки министар на конференцији за новинаре након седнице владе, реагујући на писма којима је хрватска председница челнике европских институција упозорила да је Словенија својим начином примене строжих контрола на спољним границама ЕУ и Шенгена проузроковала вишесатне застоје на граничним прелазима, и да се то може негативно одразити на хрватски туризам и економску активност генерално.

Словенија као чланица Шенгенског споразума, што Хрватска још није, мора да поштује измене шенгенске уредбе која је намењена јачању безбедности, а у доба кад су се измене доносиле на време је упозоравала на њене недостатке и проблеме које може изазвати на граници, али те примедбе нису биле уважене, рекао је словеначки шеф дипломатије.

Истовремено, Ерјавец је одлучно одбио сугестије како је шенгенске прописе и стриктне контроле на словеначко-хрватским граничним прелазима заправо антиципирао једном својом изјавом у којој је најавио да ће словеначка туристичка сезона можда бити угрожена ако Хрватска не пристане на одлуку арбитражних судија коју Словенија очекује још ове године.

"Никад нисам претио блокадом туриста који иду у Хрватску и одбацујем алузије да су пооштрене контроле због тога. Моја изјава је у Хрватској била злоупотребљена као што се то често догађа", казао је Ерјавец и додао да гужве на граници немају везе с арбитражом.

Председник саборског Одбора за спољну политику и бивши министар иностраних послова Миро Ковач изјавио је да Хрватска мора да тражи накнаду штете, уколико Словенија настави да спроводи праксу која није у духу европског права и због које Хрватска и европски грађани могу да трпе штету.

Говорећи о спровођењу системских мера контроле на граничним прелазима, Ковач је рекао да европска уредба дозвољава да се она може спроводити и циљано, ако се испостави да системска контрола има неразуман учинак на проток саобраћаја.
"Словенија то није урадила и на њој је одговорност. Она не жели да буде флексибилна и морамо јој објаснити, њој и пријатељима у Европској унији, да је то неприхватљиво", рекао је Ковач за регионалну телевизију Н1.

Ковач, наиме, сматра да, ако би се ова пракса наставила, а која није у духу европског права, и ако би хрватски грађани били дискриминисани, онда Хрватска мора тражити накнаду штете".

"За Хрватску, земљу која се припрема за Шенген и жели да да свој допринос у борби против тероризма једноставно је неодрживо овако спровођење уредбе на граници с чланицама ЕУ, чија је чланица и Хрватска", рекао је премијер посебно апострофирајући какве последице ће то имати на туризам земље.

 



SKINI APLIKACIJU


Komentari

Ostavi komentar

Слањем коментара се слажете са Правилима коришћења овог сајта.





Povezane vesti